Bezzwrotne dofinansowanie do wymiany starego źródła ogrzewania pozwala zarówno zaoszczędzić pieniądze jak i zadbać o środowisko i jakość powietrza. Rosnące ceny paliw oraz dostępność do serowców energetycznych, powinno nas tylko upewnić w przekonaniu, że dalsze wykorzystywanie nieefektywnych kotłów na drogie paliwa bardzo mocno nadwyręży domowe budżety tej zimy. W najgorszym scenariuszu, niektórych może być po prostu nie stać na zapewnienie sobie i swojej rodzinie ciepła w trakcie sezonu grzewczego. Dlatego warto przyjrzeć się bardziej źródłom ogrzewania na jakie możesz otrzymać bezzwrotne dofinansowanie.

Katalog monitorowanych źródeł ciepła kwalifikujących się do dofinansowania – w ramach programu bezzwrotnych dofinansowań

 

Katalog określa urządzenia grzewcze, które są objęte programem bezzwrotnych dofinansowań. W katalogu nie podaje się informacji o producentach, modelach i wersjach urządzeń, a jedynie wymagania odnośnie do minimalnej klasy efektywności energetycznej, którymi te urządzenia muszą się charakteryzować.

Klasa efektywności energetycznej.

Dostawcy urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody są obowiązani do etykietowania energetycznego. Na etykiecie jest wyraźnie podana klasa energetyczna w skali od A+++ do G. Dostawcy podają klasę energetyczną również w kartach informacyjnych produktu. Wybór urządzeń grzewczych o wyższej klasie energetycznej oznacza mniejsze zużycia energii na zapewnienie potrzebnego do ogrzania budynku ciepła, a więc oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko naturalne.

Źródło ogrzewania w domu

Minimalna klasa efektywności energetycznej.

Programem dofinansowań jest realizowany zgodnie z znowelizowaną w 2021 roku ustawą o efektywności energetycznej, dlatego urządzenia lub instalacje służące do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej muszą należeć do najwyższych dwu istotnie licznych klas efektywności energetycznej lub klas wyższych. Dofinansowania udzielane poprzez EnMS w ramach realizacji programu bezzwrotnego dofinansowania, w celu współfinansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, obejmują urządzenia podzielone na rodzaje zgodnie z poniższą tabelą. W tabeli podano minimalną klasę efektywności energetycznej, z którą należy porównać oznaczenie prezentowane na etykiecie lub w karcie produktu danej marki i o określonym numerze modelu.

Lp.

 Rodzaj montowanego źródła ciepła

Minimalna klasa efektywności energetycznej kotłów

 

 

 

ogrzewanie 55oC

ogrzewanie 35oC

1

Kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe lub ciekłe

A+

 
 

2

Kocioł niskotemperaturowy na biomasę

A+

 
 

3

Kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim

A+

 
 

4

Elektryczny podgrzewacz przepływowy

C

 
 

5

Elektryczny podgrzewacz akumulacyjny

C

 
 

6

Pompa ciepła typu woda/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie

 

A+

A++

7

Pompa ciepła typu glikol/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie

 

A+

A++

8

Pompa ciepła typu bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, sprężarkowa napędzana elektrycznie

 

A+

A++

9

Pompa ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie

 

A+

A++

10

Pompa ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowa, napędzana gazem

 

A+

A++

11

Pompa ciepła typu powietrze/woda, absorpcyjna, napędzana gazem

 

A+

A++

12

Pompa ciepła typu glikol/woda, sprężarkowa, napędzana gazem

 

A+

A++

13

Pompa ciepła typu glikol/woda, absorpcyjna, napędzana gazem

 

A+

A++

 

Jeśli nie jesteś pewien, czy dane źródło ciepła kwalifikuje się do niniejszego katalogu zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.
Nasi specjaliści postarają się zweryfikować informacje o urządzeniu.

Zapraszamy.

Wypełnij formularz

Nasi konsultanci, skontaktują się z Tobą tak szybko jak tylko będzie to możliwe.