Jak ogrzewać dom lub lokal? To pytanie zadaje sobie coraz więcej ludzi. Zwłaszcza że jest już coraz bliżej sezonu grzewczego. Cześć osób już przygotowuje się, gromadząc opał do pieców którymi ogrzeje dom podczas zimy. Kolejni zaś mają zawrót głowy i zastanawiają się ile będzie wyniesie ich ogrzewanie w wyniku skoku opłat za prąd. Dlatego warto zastanowić się i sprawdzić jakie systemy grzewcze są najbardziej efektywne i ekonomiczne, a jednocześnie wygodne i bezpieczne dla środowiska. Jaki system ogrzewania będzie zatem najlepszy w polskich warunkach?
Rodzaje ogrzewania domu, mieszkania, lokalu.
Ogrzanie domu, mieszkania lub lokalu firmowego można za pomocą różnych systemów ogrzewania zasilanych różnym rodzajem paliwa. W zależności o wyboru poszczególnego systemu, musimy liczyć się z konsekwencjami. Najważniejszym czynnikiem jest koszt ogrzewania i nośników energii który w budżecie domowym wynosi około 40% wszystkich opłat. Dlatego oszczędności w tym obszarze są tak bardzo ważne. Oczywiście, należy pamiętać że w zależności od wyboru systemu ogrzewania, musimy liczyć się z przeznaczeniem miejsca, lub osobne pomieszczenie tylko w celu np: skład na węgiel czy kotłownia.
Warto także zaznaczyć że obok znanych już sposobów ogrzewania domu, w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej nowoczesnych, ekologicznych i ekonomicznych systemów. Z tego powodu podjęcie optymalnego wyboru wydaje się jeszcze trudniejsze. Aby łatwiej nam było podjąć decyzję, warto najpierw sprawdzić, jakie rodzaje paliwa wykorzystuje się dziś do uzyskania energii cieplnej.

- Węgiel – ten surowiec nadal jest niezwykle popularny. Jednak coraz większy nacisk na ochronę środowiska, przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu a także ostatnie wydarzenia na świecie powodują, że koszt jednej tony tego surowca cały czas rośnie.
- Drzewo – ten sposób ogrzewania wykorzystuje się w wielu gospodarstwach. Natomiast rozwój pieców węglowych skutecznie eliminuje stare systemy ogrzewania oparte na paleniu drewnem.
- Olej opałowy – paliwa ropopochodne także są niestabilne cenowo i mocno uzależnione od wydarzeń nawet w odległych regionach świata.
- Gaz ziemny – jeszcze niedawno uważany był za najlepsze, ekologiczne paliwo dla całej Europy. Z tego powodu rozbudowie uległa sieć gazownicza w Polsce. Nadal jednak wiele domów nie ma dostępu do tego paliwa, w związku z czym nie jest to zbyt popularne rozwiązanie.
- Energia elektryczna – jest to nośnik uniwersalny, a zatem także najbardziej stabilny cenowo. Prąd jest potrzebny nie tylko przy ogrzewaniu, ale także zasilaniu mnóstwa urządzeń w domach, biurowcach oraz fabrykach. Z tego powodu sieć energetyczna jest dobrze rozbudowana i dostępna w całej Polsce.
Pamiętajmy że cena oraz dostępność paliwa jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Jednak istotne są także sprawność czy uciążliwość systemu ogrzewania. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?
Ogrzewanie paliwem stałym
W Polsce wciąż inwestorzy zastanawiający się czym ogrzewać dom stawiają na tradycyjne kotły. Najpopularniejszymi paliwami są węgiel kamienny, miał węglowy, drewno czy brykiet drzewny.
Jeśli zależy nam na możliwie najtańszym ogrzewaniu, warto zwrócić uwagę na sprawność działania takiego urządzenia. Zwykle jest ona wyższa w sytuacji, kiedy kocioł ma za zadanie spalać konkretny rodzaj paliwa.
Ostateczne koszty będą zależeć zarówno od rodzaju opału, jak i typu urządzenia grzewczego.
Kotły na paliwo stałe to najtańsze ogrzewanie pod względem inwestycyjnym. Wśród paliw najpopularniejsze są: ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Trzeba się jednak liczyć z obowiązkową, stałą kontrolą spalania, dużą ilością zanieczyszczeń oraz koniecznością przygotowania miejsca na opał. W przypadku kotła komorowego konieczne jest regularne oczyszczanie go z popiołu, podobnie w przypadku inwestycji w kocioł z automatycznym podajnikiem. Polecanym rozwiązaniem jest kocioł zgazowujący zasilany drewnem lub biomasą, który gwarantuje oszczędności, ale barierą może okazać się cena zakupu urządzenia wynosząca minimum 15 tys. zł.
Ogrzewanie gazowe
Jedno z najpopularniejszych typów ogrzewania. Piec gazowy jest wygodny w obsłudze i nie zajmuje dużo miejsca.
W przypadku ogrzewania gazowego nie trzeba też nieustannie kontrolować ilości opału ani martwić się o bałagan. Dużą zaletą są również niższe koszty eksploatacji w stosunku do ogrzewania elektrycznego czy olejowego. Wydajność i opłacalność systemu zależy od typu kotła pracującego w instalacji. W sprzedaży dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale za to ich zakup jest znacznie droższy. Z kolei kocioł tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w eksploatacji spośród wymienionych rodzajów kotłów. Zachętą do wymiany starych kotłów na gazowe są specjalne dotacje na ten cel, udzielane przez większość gmin w ramach walki ze smogiem. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest likwidacja pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego. Często jednak przeszkodą przed skorzystaniem z takiego rozwiązania jest brak kompleksowego ocieplenia budynku, które jest bardzo kosztowne. Dofinansowanie oprócz kotłów gazowych może także obejmować kotły na biomasę czy te, wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Ogrzewanie elektryczne
Skoro prąd jest najbardziej stabilnym paliwem pod kątem dostępności i ceny, to może klasyczne grzałki elektryczne można wykorzystać do ogrzania swojego domu? Grzejniki na prąd to dobry pomysł na dogrzanie zimnych pomieszczeń. Choć zaletą tego rozwiązania jest sprawność na poziomie niemal 100%, koszt energii w tym przypadku będzie bardzo wysoki. Ogrzanie całego domu w ten sposób byłoby niezwykle drogie.
Pompy ciepła
Złotym środkiem okazać się może pompa ciepła. Jeśli chodzi o sprawność w sensie stosunku energii uzyskanej do wykorzystanej, uzyskuje ona wartość nawet do 400%. Nie przeczy to jednak prawom fizyki, ponieważ energia elektryczna nie jest zamieniana na ciepło. Prąd służy tylko do transportu czynnika roboczego, który pobiera energię cieplną z dolnego źródła (na przykład powietrze na dworze) i oddaje do źródła górnego (budynek). Dużo wyższa sprawność powoduje, że koszt eksploatacji znacząco spada. W długiej perspektywie jest to najtańszy sposób na ogrzewanie domu.
PODSUMOWANIE – czy ogrzewanie elektryczne to przyszłość?
Jeśli do tego celu wykorzystywane będą pompy ciepła – jest to całkiem możliwe. Szczególnie w połączeniu z innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Panele fotowoltaiczne pozwalają uzyskać dużo tańszy prąd (uwzględniając zwrot zakupu paneli), natomiast ogrzewanie podłogowe akumulacyjne umożliwia gromadzenie ciepła w czasie dnia i wykorzystania go nocą, gdy panele nie produkują prądu.
Pompom ciepła sprzyjają także nowoczesne konstrukcje budynków. Ich izolacyjność cieplna jest coraz wyższa. Zapotrzebowanie na ciepło w domach pasywnych czy zeroenergetycznych jest niewielkie. Piece, które muszą być utrzymywane, aby nie wygasły, stają się w takiej sytuacji jeszcze droższe w eksploatacji – szczególnie w okresach przejściowych (jesienią i wiosną). Dlatego też popularność pomp ciepła cały czas rośnie.
Jeśli jesteś zainteresowany wymianą swojego starego systemu ogrzewania domu, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci w uzyskaniu Dofinansowania na zakup a także montaż nowego systemu grzewczego. Nasi specjaliści poprowadzą Cię krok po kroku tak aby uzyskać pieniądze.
Dane kontaktowe
Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie za wymianę pieca lub planujesz jego wymianę – nie czekaj i skontaktuj się z nami jak najszybciej. Nasi specjaliści wyjaśnią Ci wszystko i podpowiedzą jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku.
Wypełnij formularz
Nasi konsultanci, skontaktują się z Tobą tak szybko jak tylko będzie to możliwe.