Z czym obecnie kojarzy się ciepły dom? Do niedawna większość osób odpowiedziałaby, że z przytulnym miejscem, w którym uwielbiają spędzać czas. Jednak w obecnej sytuacji wizja ta dość mocno się zmieniła. Myśl na temat ogrzewania naszych czterech kątów, przy obecnych cenach węgla oraz gazu, dość mocno przeraża. Czy istnieje sposób, aby ciepłe mieszkanie, dom kojarzył się nam przyjemnie? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć.
ZACZNIJ OD MAŁYCH KROKÓW
Wysokie rachunki za ogrzewanie są jednym z największych obciążeń finansowych każdego gospodarstwa domowego. Oprócz aspektu ekonomicznego warto również zwrócić uwagę na wpływ wybranego sposobu grzewczego na środowisko naturalne. Obniżanie kosztów ogrzewania należy zacząć od małych kroków typu:

Pamiętaj o uszczelnieniu okien i drzwi
Zdezelowana stolarka okienna potrafi powodować ogromne straty ciepła. Aby im zapobiec dobrze jest wymienić okna na nowe, a jeżeli nie pozwalają na to aktualne fundusze, skutecznie je uszczelnić. W tym aspekcie z pomocą przyjdą Ci specjalne uszczelki, które możesz nakleić na brzegach futryny, co z pewnością zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych przeciągów.
Wietrz pomieszczenia rozważnie
W pogoni za utrzymaniem ciepła w domu nie można jednak przesadzić. Aby czuć się komfortowo potrzebna jest nie tylko odpowiednia temperatura, ale i świeże powietrze. Często pojawiającym się błędem użytkowników nieruchomości jest uchylenie okna przy włączonych grzejnikach. Taki zabieg co prawda pozwala stopniowo wymieniać powietrze w mieszkaniu, ale też powoduje uchodzenie świeżo ogrzanego powietrza z mieszkania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza w mieszkaniu lub domu, ale bez wątpienia i ta rada może pozwolić utrzymać nawet kilka stuzłotowych banknotów w portfelach właścicieli nieruchomości.
Odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc
Gdy świeci słońce, odsłoń swoje okna, pozwoli to na wpuszczenie więcej światła, dzięki temu podgrzejesz mieszkanie (promieniowanie podczerwone). Natomiast wieczorem, zasłoń okna, by Twoje pomieszczenia nie oddawały ciepła na zewnątrz poprzez okna. Świetnie w tym sprawdzają się zasłony (z kolei latem, zasłonięte okna nie wpuszczają słońca do mieszkania, dzięki czemu temperatura nie podnosi się).
Nie zasłaniaj kaloryferów
Zadbaj o to, aby meble, rośliny, duże ciężkie zasłony, nie blokowały dostępu do grzejników, dzięki czemu ciepło będzie mogło rozejść się równomiernie po całym pomieszczeniu. Zasłaniając grzejnik, wstrzymujesz ruch powietrza w pomieszczeniu oraz zamiast ogrzewać powietrze, ogrzewasz dany „przedmiot” i na tym traci się dużo energii.

Niższe koszty ogrzewania w domu – wymiana urządzenia grzewczego
Wspomniane zabiegi nie wymagają dodatkowych nakładów i inwestycji, jednak nie przynoszą one radykalnych oszczędności. Dlatego jeśli chcemy dość mocno zmniejszyć koszty należałoby wymienić lub dostosować system ogrzewania domu na ekonomiczny i ekologiczny. Najbardziej ekonomicznym i popularnym obecnie system grzewczym są POMPY CIEPŁA. System grzewczy jakim jest pompa ciepła to w gruncie rzeczy zupełnie inne urządzenie niż kocioł grzewczy. Jednak może go z powodzeniem zastąpić. Dobierając pompę musimy jednak wykazać się bardzo dużą starannością, a przede wszystkim dobrze zrozumieć na czym polega jej odmienność. Tym bardziej, że remontowany dom narzuca pewne specyficzne warunki, które po prostu musimy uwzględnić.
ENERGYBIS – zarządzaj rachunkami
W sezonie grzewczym, warto także monitorować zużycie energii, kontrolować wynik energetyczny, zużycia wody oraz gazu. W tym przypadku z pomocą przychodzi nam system EnergyBIS, za pomocą którego można monitorować zużycie energii, kontrolować i zoptymalizować zakupy energii, wody oraz gazu na podstawie prognozy zaplanowanej w oparciu o zużycie oraz dane z licznych parametrów. System opiera się na najnowszych rozwiązaniach z dziedziny informatyki wykorzystując technologie: Biznes Inteligence, Data Mining i Predictive Analytics znane z bankowości czy branży ubezpieczeniowej. Dzięki temu system w kilku krokach pozwala na modelowanie i prognozowanie zużycia gazu, wody czy energii na podstawie danych historycznych i czynników wpływających na ich zużycie.
